Jaki dywan do salonu?

Piękny dywan stanowi podstawę wyposażenia każdego przytulnego salonu. Przede wszystkim musi być on dopasowany do kształtu pomieszczenia, ale to nie jest żaden kłopot, bowiem z jego kupnem nie będzie najmniejszych problemów, gdyż na półkach sklepowych odnajdziemy nie tylko prostokątne, kwadratowe, ale i okrągłe czy owalne dywany. Owszem, niektóre sklepy w swej ofercie posiadają produkty przybierające bardziej oryginalne formy, np. serca lub kwiatu, ale raczej sprawdzają się one w pokoju dziecinnym lub młodzieżowym, a nie w salonie. A, co najważniejsze istnieje również możliwość zamówienia dywanu na wymiar, co jest niebywale ważne, zwłaszcza gdy nasz salon posiada niestandardowy kształt.

Kolejną kwestią godną poruszenia jest rozmiar dywanu. Otóż, jego wielkość uzależniamy od funkcji, którą ma spełniać. Jeśli ma się on znajdować pod stolikiem kawowym, to stawiamy na małe dywaniki Oczywiście, kiedy do stolika dostawimy stylowy wypoczynek, musimy wybrać większy dywan, podobnie jak w przypadku stołu z krzesłami, aby wszystkie meble się na nim mieściły. Trzeba wyraźnie podkreślić to, że to luksusowych pomieszczeń pasują dywany z dużym włosiem, które pięknie się prezentują, ale utrzymanie ich w idealnym stanie wymaga niemało pracy i czasu. Natomiast, gdy w naszym domu często pojawiają się goście, to bardziej praktyczny wydaje się dywan z krótkimi włosami, gdyż jest bardziej trwały i łatwiejszy w czyszczeniu i pielęgnacji.

Nie ulega wątpliwości to, że ważną rolę odgrywa też barwa dywanu. Z pewnością, powinna się idealnie komponować z kolorem mebli salonowych, ścian czy zasłon. Pod uwagę musimy wziąć też oświetlenie wnętrza, gdyż w ponurych pomieszczeniach wskazane są jasne dywany, które rozświetlą salon, ale z drugiej strony łatwo się brudzą. O wiele łatwiej jest dobrać dywan do dobrze oświetlonego salonu, gdyż pasuje do niego praktycznie każdy odcień. Jeśli chodzi o modne barwy, to największym uznaniem od lat cieszą się beże i brązy, ale to nie znaczy, iż odważniejsze barwy są zakazane. Mile widziane są też dywany zdobione wzorami, występującymi w postaci figur geometrycznych, głownie prostokątnych, kwadratów i trójkątnych. Na czasie są również cętki i panterka, gdyż doskonale wpisują się w styl etniczny, który obecnie jest trendy.

Ponadto, gdy chcemy, aby dywan służył nam przez wiele lat, powinniśmy postawić na produkty znanych firm, które gwarantują nie tylko piękny wygląd, ale i trwałość dywanów, dlatego warto je kupić, mimo tego że kosztują więcej niż dywany sprzedawane na bazarach i jarmakach.